Mikroobide päev


Eesti Mikrobioloogide Ühendus kutsub kõiki huvilisi ülemaailmse mikroobide päeva (International Microorganism Day) tähistamisele Eestis. Populaarteaduslikus võtmes ja interaktiivselt ning õpitubade abil tutvustatakse mikroobe meie ümber – mikroobide elurikkust, nende olulist rolli looduses ja mõjusid inimese tervisele, mikroorganismide kasutamist erinevates tööstuslikes ja biotehnoloogilistes rakendustes. Toimuvad silmaringi avardavad noorteadlaste lühiettekanded (Riia 23b-105), põnevad töötoad (Riia 23, ruumid 113, 310, 311, 314), mitmekesine videoprogramm (Riia 23b-105), näitus ja tutvustused (Riia 23b aatrium) ülikoolidelt, organisatsioonidelt, erialaseltsidelt ja ettevõtetelt.


Fotod

Ettekannete slaidid

Rosenberg

Lüll

Kanger

Andreson

 

Mikroobide päeva kava

Mikroobide päeva töötubade kirjeldused

Osalemine on kõigile tasuta!

Mikroorganismid ehk bakterid, arhed ja mikroseened, keda palja silmaga näha ei ole, on kõikjal meie ümber. Mikroobid on äärmiselt olulised nii globaalsetes protsessides nagu süsiniku- ja lämmastikuringe kui ka inimese organismis, kus nad mõjutavad meie tervist, seedetegevust, heaolu ning isegi meie tuju. Toidutehnoloogias on mikroorganismid olnud kasutusel juba tuhandeid aastaid ning bakterite ja pärmide abil toodetud toiduaineid nagu leib, juust, jogurt, äädikas, salaami või hapukapsas kasutame igapäevaselt. Tänapäeval on mikroobid olulised mudelorganismid biomeditsiinilistes ja biotehnoloogilistes uuringutes ja neid kasutatakse ka looduskeskkonna puhastamiseks ja biokemikaalide nt antibiootikumide ja vitamiinide tootmises.

Hollandi teadlane Antonie van Leeuwenhoek, keda kutsutakse ka mikrobioloogia isaks, konstrueeris esimese mikroskoobi ning tegi esmakordselt sellealaseid eksperimente. Ta saatis 17. septembril 1683 Londoni Kuninglikule Ühingule kirja, milles kirjeldas esmakordselt silmale nähtamatuid organisme. Loe pikemalt siit. Aastal 2017. otsustas Portugali mikrobioloogide ühendus koos partneritega korraldada sellel kuupäeval, 17. septembril, Ülemaailmse mikroobide päeva (International Microorganism Day). Esimene üritus oli väga edukas ning seal osales 128 teadlast ja doktoranti, 22 organisatsiooni ja mitmed firmad. Kokku oli 850 osalejat, nii lapsi kui täiskasvanuid.

2018. aastal on lisaks Portugalile ja Eestile plaaninud aktsioonist osa võtta ka Hispaania, Holland, Leedu, Ühendkuningriik, Šveits, Ukraina, Moldova ja Kreeka. https://internationalmicroorganismday.wordpress.com/

Erinevate riikides toimuvate sündmuste vahel luuakse videosillad ning tervituse edastab Euroopa mikrobioloogia seltside liidu (FEMS) president emeriitprofessor Bauke Oudega (Holland).

Kava jätkub noorteadlaste lühiettekannetega erinevatest mikrobioloogia valdkondadest – inimese mikrobioomist, biotehnoloogiast ja meditsiinilisest mikrobioloogiast kuni keskkonna mikroobide, antibiootikumiresistentsuse ning toidu mikrobioloogia ja -hügieenini. Toimuvad põnevad töötoad, kus saab panna kokku oma kaasaskantava mikroskoobi ja seda kasutada mikroobide vaatamiseks, uurida, kuidas helendavad bakterid sensoritena toimivad ja kuidas baktereid pärilikkusaine järgi ära tunda. Ameerika mikrobioloogide selts (American Society for Microbiology) toetab agarikunsti töötuba, kus osalejad saavad ise bakterite abil luua kunstiteoseid. Näitusel tutvustavad valdkonnaga seonduvat erinevad ülikoolid, organisatsioonid, erialaseltsid, ettevõtted ning silmaringi avardab mitmekesine videoprogramm.

Kontakt:

Eesti Mikrobioloogide Ühendus

Triinu Visnapuu triinu.visnapuu@ut.ee

Jaak Truu jaak.truu@ut.ee

 

Korraldajad:

Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituut, Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituut ning Tartu Ülikooli genoomika instituut

 

Toetajad:

Tartu ülikool, Hasartmängumaksu nõukogu, Haridus- ja teadusministeerium, American Society for Microbiology, Federation of European Microbiological Societies